Başvuru Süreci

Yurtiçinden ve yurtdışından başvurular MÜ Başvuru Sistemi https://basvuru.marmara.edu.tr üzerinden yapılacaktır. Başvuru süresi dışında başvurular kabul edilmeyecektir.

 Yeni Kullanıcı kaydı oluşturulması

 

  •  Adaylar başvuru süresi içinde Başvuru Sistemi üzerinden yeni kullanıcı kaydı oluşturarak Kullanıcı Adı ve şifre edinmelidir. Başvuru sistemi üzerinde daha önce kullanıcı kaydı oluşturan adaylar aynı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilir. Şifresini unutan aday “şifremi unuttum” bağlantısını kullanabilir. Adayın şifresini unutması durumunda daha önce sistemde kayıtlı eposta adresini kullanmaması yada diğer teknik soru ve sorunlarında https://destek.marmara.edu.tr/ bağlantısını kullanabilir.
  •  Yeni kayıt oluşturulması sırasında girilen bilgilerdeki hatalardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya aittir. Kimlik ile ilgili bilgi alanlarına adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir. T.C. ve diğer ülke uyruklu olan çift uyruklu adayların T.C. kimlik bilgilerinin sisteme girmeleri gerekmektedir. Mavi kartlı olanlar da mavi kart kimlik bilgilerinin sisteme girmeleri gerekmektedir.
  •  Sistemde ilgili alana adayın elektronik ortama aktarılmış biyometrik fotoğrafı eklenmelidir. Eklenen fotoğraflar kesin kayıt hakkı kazanıldığında üniversite bünyesinde düzenlenecek olan öğrenci belgesi, öğrenci dosyası ve öğrenci kimlik belgesi üzerinde yer alacağından, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde son üç ay içinde çekilmiş herhangi bir belge üzerinde kullanılmayan, bükülme ve lekelerin olmadığı biyometrik fotoğraf yüklemeleri gerekmektedir. 
  •  Yeni kayıt işlemini tamamlayan adaya sistem tarafından Kullanıcı Adı e-posta yolu ile gönderilir.

Aday e-postadaki aktivasyon linkini kullanarak kullanıcı hesabını aktifleştirmelidir.

  •  Adayın Kullanıcı Adı ve şifre bilgileri hem bu sınavın bütün aşamalarında, hem de adayın MÜ ile elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından, aday tarafından özenle saklanmalıdır. Adaya verilen kullanıcı adı ve şifresi bir sonraki başvurularda da kullanılabileceğinden aday tarafından muhafaza (saklanması) edilmesi gerekmektedir.
  •  Adaylar, başvuru sistemine kayıt olduktan sonra “MÜ Yurtdışından ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Kabulü başvurusu” bağlantısını takip ederek gerekli belgeleri sisteme yüklemelidir.
  •  Başvuru için gerekli tüm belge ve dokümanlar pdf ya da jpg formatında ve maksimum 5 mb boyutunda olmalıdır. (Belirtilen 5 Mb Boyutu Aşmayacak Şekilde Sistem Belgeleri Yüklenebilir.)
  •  Aday başvuru yaptığında yüklediği fotoğraf, belge fotokopisi ile katılım ücreti dekontunun fotokopisi hakkında aday tarafından sisteme girilen e-posta adresine onay/red linkleri gönderilecektir. Red edilen belgelerin red edilme nedenleri de dikkate alınarak yeniden başvuru tarihleri arasında yüklemesi gerekmektedir. Yeniden yüklenmeyen belgeler, belge eksikliğinden dolayı adayın başvurusu kabul edilmeyecektir.
  •  Adaylar, “Başvurunuz alındı” iletisini görene kadar başvurusunu tamamlamış sayılmaz.

 


Bu sayfa Yurt Dışından Öğrenci Seçme Sınavı tarafından en son 09.04.2021 08:58:21 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM